Sağlıklı Yaşama Merhaba Deyin!

Adres:

Çamlıtepe Mah, TPAO Bulvarı No:265, 72070 Merkez / Batman

Tüp Mide Ameliyatı’nın Etkileri

Tüp Mide Ameliyatı’nın Etkileri

Tüp Mide Ameliyatı'nın Etkileri'ne giriş yapmadan önce bu ameliyatın nasıl bir ameliyat olduğunu bilmek gerekir. Bu ameliyatta uygulanan yöntem , vücudumuza açılacak küçük deliklerden karın boşluğuna girilerek uygulanan bir yöntemdir. Bu yönteme tıp dilinde laparoskopik yöntem diyoruz. Ameliyatın sonucunda, vücudumuzdaki fazla kilonun %80 den fazla kısmını kaybedebildiğimizi söylemek yanlış olmayacaktır. Günümüzdeki en popüler ve sıklıkla uygulanan bariatrik cerrahi ameliyatlarından biri haline gelmiştir. Bu ameliyat ilk ortaya çıktığı zamanlarda, obeziteye maruz kalan kişilere gastrik baypas ameliyatı öncesinde uygulanan bir cerrahi müdahale idi. Ancak daha sonraları yapılan araştırmalar ve gözlenen hastalar sonucunda ikinci bir ameliyat yapılmasının gerekli olmadığı kanısına varıldı. Çünkü sadece bu ameliyat sayesinde de hastaların kalıcı bir şekilde kilo verebildiği görüldü.

Tüp mide ameliyatı'nın (Sleeve Gasrektomi), en sık uygulanan bariatrik cerrahi türlerinden biri olduğunu daha önceki makalemizde belirtmiştik. Bu operasyon sonucunda obez bireylerin midesinin, yaklaşık %80'lik bir bölümünün alınması işlemi gerçekleştirilir. İşlem sonucunda geri kalan mide tüp şeklindeki bir keseye benzer. Bu ameliyat türüne tüp mide ameliyatı denmesinin ana sebebi de budur. Operasyon sonrası sindirim sistemimizde bazı değişiklikler meydana gelir. İlk olarak yeni oluşturulan midemiz, normal mideden daha küçük bir hacimdedir. Böylelikle tüketebileceğimiz gıda miktarı ve alabileceğimiz kalori miktarı ciddi şekilde azaltışmış olur. Ameliyatın diğer bir büyük etkisi ise, ameliyat neticesinde açlık ve tokluk kan şekerimizi kontrol altına almak da dahil olmak üzere, vücudumuzdaki birtakım faktörleri etkileyen bağırsaksal hormonların üzerindeki etkisidir.

Yapılan bazı çalışmalar sonucunda tüp mide ameliyatının, diyabet hastalığının düzelmesi veya azalması açısıdan, mide baypası kadar etkili olduğunu bizlere göstermektedir. Tüp mide ameliyatı, midenin hacmini küçülterek, tutabileceği gıda miktarını da ciddi anlamda düşürmüş olur. Kilo verme hızı, gastrik baypass ile benzer şekilde çok hızlıdır. Daha farklı metodlarda olduğu gibi vücudumuza yabancı nesneler girmesini veya gıda akışının yeniden yönlendirilmesini gerektirmez. Diğer yöntemlere nazaran hastanede birkaç gün süre de olsa daha az kalabilirsiniz. Açlığımızı bastırıp, tokluğu artıran ve iştahımızı da azaltan bir takım bağırsak hormonlarında değişimlere sebep olur. Bunun yanında, bu ameliyat türü tersine çevrilemez bir ameliyattır. Vücudumuzda uzun süreli vitamin eksikliklerine neden olabilir.

Yorum Bırakın

(0 Yorum)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir