Sağlıklı Yaşama Merhaba Deyin!

Adres:

Çamlıtepe Mah, TPAO Bulvarı No:265, 72070 Merkez / Batman

Sıkça Sorulan Sorular Aşağıdadır.

Metabolik ve bariatrik cerrahi sonrası ne zaman işe dönebilirim?

Ameliyat sonrası pek çok hasta 1 ya da 2 hafta sonra işe geri dönebilir. Ameliyat sonrası ilk 1 hafta yeterince enerjiniz olmayabilir. Bu yüzden dinlenmek için bir kaç güne ihtiyacınız olabilir. Ancak bütün işleri yapamasanız bile bazı iş yerleri dönebildiğiniz en kısa sürede işe dönmenizi isteyebilir.

Bu dönemde çoğu hasta yara yerinde fıtık gelişiminden korkar.  Ancak bu dönemde gelişen fıtıkların büyük kısmı enfeksiyonlara bağlı gelişir. Eğer yara yerinizde enfeksiyon yoksa bu durumdan çekinmenize de gerek yoktur.

Ameliyat sonrası ne zaman egzersize başlayabilirim?

Hemen başlayabilirsiniz! Hastanedeyken ameliyat sonrası 4. veya 5. saatten itibaren kısa kısa yürüyüşlere başlayıp bu süreyi yavaş yavaş arttırabilirsiniz. Ameliyat sonrası özellikle ilk 1 ay önemli. Bu nedenle birdenbire yüklenme yapmadan yavaş yavaş kısa yürüyüşlerden orta derece fiziksel aktiviteye kadar artan tempoda egzersiz yapabilirsiniz. Bu süreç sırasında dikiş yerlerinizde iyileşme olduktan sonra yaklaşık 3. haftada yüzmeye başlayabilirsiniz.

Geçmişte karın bölgesinden başka bir ameliyat olduysam ya da fıtığım varsa metabolik cerrahi ameliyatları olabilir miyim?

Genel olarak olabilirsiniz. Ancak daha önce karın ameliyatı geçirdiyseniz veya fıtığınız varsa durumunuzu değerlendirmek için sizi ön görüşmede muayene etmek isteriz. Bunun nedeni ameliyat esnasında karşılaşabileceğimiz zorlukları ve  problemleri önceden ön görmek ve buna göre önlem almak istememizdir. Özellikle mide, bağırsak ve yemek borusu ile ilgili olan ameliyatların cerrahınız tarafından bilinmesinde yarar vardır. Hatta bunları bilmeden ameliyata başlamamak gerekir.

Tip 2 Diyabet ameliyatı daha da riskli hale getirir mi?

Evet riski arttırabilir. Ancak ameliyat öncesi ilgili branşlarla yapılan konsültasyonlarla bu risk minimalize edilebilir. Operasyon sürecinde bu konuyla ilgili cerrahınızdan gelecek talimatlara uymanız gerekir. Ameliyat sonrası Tip 2 Diyabette büyük oranda düzelme ya da remisyon görülebilir.

Kalp hastalığım varsa laparoskopik ameliyat olabilir miyim?

Evet, ancak kardiyoloğunuzdan tıbbi izniniz olmalıdır. Bariatrik cerrahi, kalp hastalığına ilişkin birçok sorunun iyileştirilmesini sağlar. Yüksek tansiyon, kolesterol, lipid sorunları, kalp genişlemesi ve koroner arter hastalığı bariatrik cerrahi operasyon sonucunda iyileşen hastalıklar arasındadır.

Tarama işlemi sırasında, , sahip olduğunuz kalp rahatsızlıkları hakkında cerrahınıza veya hemşirenize bilgi verdiğinizden emin olun. Önceden stent taktırdıysanız, atriyal fibrilasyon, kalp kapak replasmanı veya kalp bypass cerrahisi olduysanız bile genellikle çok iyi sonuç alırsınız. Herhangi bir kan ilacı kullanıyorsanız ameliyat öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gereken noktalar olabilir.

Metabolik ve bariatrik cerrahi sonrası ne zaman hamile kalabilirim? Bebek sağlıklı olacak mı?

Çoğu kadının ameliyat sonrası kilo vermeyle birlikte doğurganlığında artma görülür. Doğum kontrol hapları kilo değişkenliği nedeniyle güvenilir değildir. Bu nedenden dolayı ameliyat sonrası kondom ya da diğer yöntemlerin kullanılması daha akılcı olabilir. Birçok cerrah tarafından ameliyat sonrası 12-18 ay hamile kalınmaması önerilir. Ancak bütün bu uyarılara rağmen erken dönemde hamile kalıp problem görülmeyen gebelikler de bildirilmiştir.

Obez olarak geçirilen süre ve obezite kaynaklı infertiliteden dolayı hamile kalınan yaş artmış olacağı için ileri yaş gebeliğin getirmiş olacağı riskler söz konusu olabilir. Down sendromu ve spina bifida bu risklere örnek olarak verilebilir.

İyi haber, cerrahiden sonra hamilelik sırasında karşılaşabileceğiniz sorunlar (eklampsi, gestasyonel diyabet, makrozomi) ve doğum esnasında karşılaşabileceğiniz sıkıntıların çok daha az olmasıdır.

Annenin obezite cerrahisi geçirmiş olması doğacak çocuğun ileride obeziteye yakalanma riskini düşürmektedir.

Ameliyat sonrası plastik cerrahi ihtiyacım olacak mı?

Çoğu hastada ciltte gevşeklik ve sarkmalar görülebilir. Ameliyattan 6 ile 18 ay sonra çok fazla değişikliğe uğrayacaksınız. Kişisel görüntünüz; ne kadar kilo verdiğiniz, genetiğiniz, sigara kullanıp kullanmamanız ve egzersiz yapıp yapmamanız ile alakalı olarak değişecektir. Giyseler ile saklanabildiği için birçok hasta sarkmalarını sıkılaştırıcı korseler ile gizlemeyi seçer.  Bazı hastalar da sarkan cilt için plastik cerrahiyi tercih edebilmektedir.

Ameliyat sonrası saçlarımda dökülme olacak mı?

Ameliyat sonrası saçların bir kısmı 3 ile 6 ay arasında dökülebilir. Bunun nedeni tam olarak anlaşılamamıştır. Önerilen tüm takviyeleri alsanız bile folliküller geri gelene kadar saç dökülmesi yaşayabilirsiniz. Saç dökülmesi büyük oranda geçicidir. Yeterli miktarda protein mineral ve vitamin alımı saçların yeniden büyümesini sağlamaya ve incelmesini önlemeye yardımcı olur.

Ameliyat öncesi diyet yapmam gerekir mi?

Evet. Ameliyat öncesi 2-3 hafta diyet yapmanız önerilir. Operasyon öncesi diyetin nedeni karaciğeri küçültmek ve karın içindeki yağı azaltmaktır. Bu diyet, ameliyatın başarılı geçmesine yardımcı olur ve operasyonu daha güvenli hale getirir.

Ameliyattan sonra diyet ya da egzersiz yapmak zorunda mıyım?

Hem evet hem de hayır. Çoğu insan diyeti bir aç kalma programı olarak görür. Ameliyattan sonra böyle hissetmemeniz gerekir. 6-18 ay sonra iştahta azalma olacaktır. İştahınız daha az, ancak öncekinden daha tatmin edici olacaktır. Bu her istediğinizi istediğiniz kadar yiyebileceğiniz anlamına gelmez. Sağlıklı yiyeceklerin seçilmesi başarı için olmazsa olmazlardandır. Ancak çoğu hasta daha lezzetli yiyeceklerden hoşlanır ve bunun tedavi edici olduğunu düşünür. Bu düşünce doğru değildir.

Çoğu hasta egzersizi yoğun, vücudu yoran ve acı veren bir aktivite olarak değerlendirir. Ancak doğru olan bu değildir. Uzun vadede sürdürülebilir orta derecede fiziksel aktivite en önemlisidir. Unutulmamalıdır ki, egzersiz bir iş halini alırsa sürdürülebilir olmaktan çıkar. Egzersiz kalori yakmakla birlikte stres kontrolü ve iştah kontrolü açısından da önemlidir.

Ameliyattan sonra bazı ilaçlarımı bırakabilir miyim?

Kilo verdiğinizde; yüksek tansiyon, kalp hastalığı, artrit, kolestrol ve şeker hastalığı için aldığınız birçok ilacın dozunu doktor kontrolünde azaltabilir veya kullanımını tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Gastrik bypass, sleeve gastrektomi veya mini gastrik bypassınız varsa, prosedürden hemen sonra dozajı azaltabilir veya diyabet ilaçlarınızı kullanmayı bırakabilirsiniz.