Sağlıklı Yaşama Merhaba Deyin!

Adres:

Çamlıtepe Mah, TPAO Bulvarı No:265, 72070 Merkez / Batman

Obezite yaygınlığı ve doğal seyri dikkat edilmesi gereken bir konudur. Dünya Sağlık Örgütü açıklamalarına göre obezite en riskli on hastalıktan biridir. Dünyada yaklaşık 500 milyon morbid obez ve 1 milyar fazla kilolu vardır. Bunların neredeyse 48 milyonunun çocuk olduğu bilinmektedir. ABD'de yapılan bir çalışmada, yirmi yaşın üzerindekilerin %34'ünün obez, %68'inin ise fazla kilolu olduğu görülmüştür. Ülkemizde ise 2012 yılında yapılan TURDEP II çalışmasında kadınlarda obezite görülme sıklığı %44, erkeklerde %27, genel popülasyonda %35 olarak tespit edilmiştir. Bölgesel obezite sıklığı Doğu Anadolu’da en düşük olup diğer bölgelerde ise birbirine yakındır. Son 20 yılda sadece obezite sıklığı değil şiddeti de artış göstermektedir.

Obezite Hastalığının Doğal Seyri:

Obezitenin gelişmesinde genetik faktörlerin büyük bir önemi vardır. Ancak yapılan çalışmalara göre sosyal, psikolojik ve kültürel etmenler de bu hastalığın oluşumuna sebebiyet verebilir. Bu etmenlerin bazıları şunlardır:

  • Uyku Bozuklukları,
  • Kaloriden bağımsız olarak yağ miktarını arttıracak tüketimler (fruktoz şurubu),
  • Stres ve psikolojik sıkıntılar,
  • Bilgisayar başında fazla vakit geçirmek,
  • Kullanılan ilaçlar.

Günlük olarak alınan enerjinin süregelen bir şekilde tüketilen enerjiden fazla olması sonucu vücutta aşırı yağ birikir. Bu kısır döngü sürekli tekrarlandıkça obezite hastalığına yakalanmak kaçınılmazdır.