Sağlıklı Yaşama Merhaba Deyin!

Adres:

Çamlıtepe Mah, TPAO Bulvarı No:265, 72070 Merkez / Batman

Obezite Hakkında Merak Edilenler ve Obezite Cerrahisinin Faydaları

Obezite Hakkında Merak Edilenler ve Obezite Cerrahisinin Faydaları

Günümüzde her zamankinden çok daha fazla kilolu insan olması değişen hayat şartları, hazır yemek yeme alışkanlıkları, fiziksel aktivite yetersizliği, genetik sebepler veya yanlış beslenmeye bağlı olabilmektedir. Ancak obezite günümüzde önlenebilir ölüm nedenleri arasında bulunmaktadır. Artık sadece yetişkinler değil çocuklar da obezitenin kıskacı altında. Bu durumda obezite ile alakalı merak edilen birçok soru da bulunuyor. İşte o soruların cevapları ;

Obezite Nedir?

Obez insanların sağlıksız ve anormal derecede yüksek vücut yağ yüzdesi var. Araştırmacılar, obeziteyi ölçmek için vücut kütle indeksi (VKİ = kg / m2 cinsinden ağırlık) olarak bilinen bir kişinin ağırlığına ve boyuna dayanan bir formül kullanmaktadırlar. Obezite, VKİ 30’un üstündeki kilolu kişilerde ortaya çıkmaktadır.  Obeziteye neden olan sebepler arasında çok fazla kalorili besin tüketmek ve çok az egzersiz sayılabilir.

Obezite Sağlığımızı Etkiler Mi?

Tabii ki, obezite diyabet, yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığı, vasküler hastalık ve kalp krizi riskini arttırır. Sigara tüketiminden sonra, obezite, önlenebilir erken ölüm nedeni olan ikinci sırada yer alır. Ömrü yaklaşık 10 yıl kısaltır.

Obezite kolon, göğüs, endometriyum, böbrek ve yumurtalık kanserleri gibi kanserlerin %30’unda rol oynar.

Obezite Tedavi Edilebilir Mi?

Obezite hastalığında diyetle ve egzersizle kilo vermek neredeyse imkansızdır. Çok az kilo vermek mümkündür, ancak kişi diyet yapmayı bir kere bıraktığında, bütün kilosu aynı oranda geri döner.  Bu nedenle obezite tedavisinde tek kalıcı çözüm, obezite cerrahisidir.

Obezite Cerrahisi Nedir?

Obezite cerrahisi, kalıcı kilo kaybı sağlamak için tasarlanmış bir ameliyattır. Birden fazla yöntemi bulunmaktadır.

Obezite ameliyatı, sağlığın, refahın, yaşam kalitesinin ve ömrün uzamasının da dahil olduğu kilo kaybının ana hedefine ek olarak birçok fayda sağlayabilir. Bununla birlikte obezite ameliyatı büyük bir ameliyat olsa da faydaları çok fazladır.

Kilo Verme

Ameliyatının birincil yararı kilo vermektir. Ortalama bir bariatrik cerrahi, üç yıldan fazla süre içinde vücut ağırlığında yüzde 50 ile yüzde 70 oranında azalmaya neden olabilir. Cerrahiden sonra kaybedilen kilo miktarı ameliyat türüne, yaşam tarzınıza ve yeme alışkanlıklarına bağlıdır. Genel olarak gastrik bypass hastaları aşırı kilolarının yaklaşık yüzde 70’ini kaybedecek, Sleeve gastrektomi hastaları yaklaşık yüzde 60’ını  kaybedecektir.

Genel Sağlıkta İyileşme

Morbid obezite, sağlığınızın kalitesini etkileyebilir ve birkaç ciddi ve hayatı tehdit eden hastalığa neden olabilir. Bu hastalıklar şunlardır;

  • Tip 2 diyabet
  • Yüksek tansiyon
  • Yüksek kolesterol
  • Uyku apnesi
  • Astım

Obezite ameliyatını takiben sürekli kilo kaybı genellikle bu sağlık sorunlarını iyileştirir.

Yorum Bırakın

(0 Yorum)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir