Sağlıklı Yaşama Merhaba Deyin!

Adres:

Çamlıtepe Mah, TPAO Bulvarı No:265, 72070 Merkez / Batman

Diyet yapmak sabır ve özveri gerektiren uzun bir yoldur. Hele ki morbid obez insanların yolu 1 - 2 yıl kadar uzun sürebilir. Yolun uzunluğu bir yana bu kişiler uzun zaman diyetler yapıp bırakmış oldukları için metabolizmaları iyice bozulup kilo vermeleri de zorlaşmış olabilir. Bu nedenle obezite cerrahisi ve beslenme ayrı olamayacak iki konudur. İlk amaç kişilerin sağlıklı bir şekilde fazla kilolarından kurtulmalarıdır. Obez ve morbid obez kişiler uzun süreler diyetler deneyip başarı sağlayamıyorsa obezite cerrahisine teşvik edilir. Bu tarz operasyonlarda amaç kişileri sağlıklarına kavuşturabilmektir.

Obezite cerrahisinde cerrahi operasyonun başarılı geçmesinin yanında hastaların cerrahi operasyon sonrası diyetlerine uyumu da çok önemlidir. "Cerrahi ameliyat oldum artık diyet yapmam." gibi bir mantık olmamalıdır. Diyet bir süreç ya da bir zorunluluk gibi değil, bir hayat tarzı olarak kabul edilmelidir.

Cerrahi operasyon sonrası kişiler diyetisyen eşliğinde diyet takiplerini düzenli olarak yapmalıdır. Hedeflenen kiloya gelene kadar diyet bırakılmamalıdır. İstenilen kiloya gelindikten sonra da yine diyetisyen eşliğinde koruma programı yapılmalıdır. Bu süreç içerisinde kişiler zaten artık doğru bir beslenme alışkanlığı kazanacaklarından hayat boyu bu alışkanlıklarını sürdürmelidirler.

Diyetle de olsa cerrahi müdahaleyle de olsa amaç sağlıklı bir şekilde hedefe ulaştıktan sonra kişilerin bir daha kilo almamasıdır. Bu yüzden hastalar beslenmelerinde ve yaşam tarzlarında kalıcı değişiklikler yapmayı hedeflemelidir.