Sağlıklı Yaşama Merhaba Deyin!

Adres:

Çamlıtepe Mah, TPAO Bulvarı No:265, 72070 Merkez / Batman

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Yemeli?

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Yemeli?

Obezite cerrahisi sonrasında, hastaların yeme alışkanlıkları ve porsiyon boyutları değişecektir. Genellikle obezite cerrahisi sonrası ne yemeli sorusu hastalar tarafından sormaktadır. Bilinmelidir ki obezite ameliyatının uzun süreli başarısı, büyük ölçüde sağlıklı bir beslenme planına bağlı kalmakla ilişkilidir. Obezite cerrahisi midenin küçülmesini sağlar ve bu da daha az yemekle bile doymaya neden olur. Cerrahi sonrası günlük kalori alımı 1000-1200 kcal arasında olmalıdır.

Obezite cerrahisini izleyen ilk birkaç haftada, beslenme düzeni üç ana aşamada ilerleyecektir. Cerrahiden sonraki ilk 4 hafta boyunca kesinlikle katı gıda tüketilmemesi gerekmektedir. Obezite cerrahisi sonrası beslenme düzeni ise şu şekilde olmalıdır:

Aşama 1 – Sıvı Diyet (1. ve 2. hafta)

Ameliyattan hemen sonra, sadece su, çay (bitkisel, meyve,) açık et suyu ve elma suyu gibi sıvı gıdalarla beslenmek gerekmektedir. Protein, kalsiyum ve diğer besin maddelerinin yeterli miktarda alındığından emin olmak önemlidir. Aynı zamanda süt gibi besleyici besinler de tüketilmelidir.  Yoğurt ve yoğurtlu içecekler ve meyve suları ile beslenmek mümkündür.

Aşama 2 – Saf Gıda Diyeti (3. ve 4. hafta)

Bu aşamada beslenme düzenine püre haline getirilmiş ve harmanlanmış gıdaları dahil etmeye başlamak gerekir. Ancak alınacak gıda pürüzsüz ve bebek maması kıvamında olmalıdır. Bu aşamada katı yiyecekleri yemeye çalışmak, mideye baskı uygulayabilir ve zarar verebilir.

Sütlaç, muhallebi, yumuşak pişirilmiş ve harmanlanmış sebzeler, patates püresi ve tahılları denemek mümkündür. Beslenme düzeninin bu aşamasında günde dört ile beş kez küçük porsiyonlar tüketmeyi hedeflemek gerekir. Bir porsiyon yaklaşık 100 g veya beş altı yemek kaşığıdır.

Günde altı ile sekiz bardak su içmek gerekse de her öğünden 30 dakika önce ve sonra sıvı tüketilmemelidir.

Aşama 3 – Yumuşak Gıdalar (5. ve 6. hafta)

Ezilmiş ya da çatalla kesilebilen, yumuşak ve çiğnenmesi kolay yumuşak yiyeceklerden oluşan bir beslenme düzenine bu aşamada geçiş yapılabilir. Bu noktada ince doğranmış et, balık, konserve veya yumuşak meyve, çırpılmış yumurta, pişmiş sebze, pirinç ve makarna tüketilebilir.

Aşama 4 – Normal Diyet (6. haftadan sonra)

Altıncı haftadan sonra, günde üç öğün katı gıdalardan oluşan beslenme düzenine geçiş yapılmasında sakınca yoktur. Bu beslenme düzeni kalıcı olarak devam edecektir. Ancak bu aşamada besinleri yavaş yemek ve iyice çiğnemek önemlidir. Doyduğunuzu hissettiğiniz anca yemek yemeyi bırakmak gerekmektedir. Aşırı veya hızlı yemek yemek kusmaya neden olabilir.

Yorum Bırakın

(0 Yorum)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir