Sağlıklı Yaşama Merhaba Deyin!

Adres:

Çamlıtepe Mah, TPAO Bulvarı No:265, 72070 Merkez / Batman

Obezite Cerrahisi Sonrası Gebelik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Obezite Cerrahisi Sonrası Gebelik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Obezite cerrahisi sonrası ve öncesi gebelikle alakalı birçok merak edilen konu bulunmaktadır. Ancak öncelikle söylemek gerekir ki obezite cerrahisi sonrasın hamilelik çok daha güvenlidir. Ameliyattan sonra anneler hala şişman olsalar bile, sonuçlar ameliyat geçirmeden öncesine göre daha iyidir.

Genellikler kadın hastalar, obezite cerrahisi sonrasında 12 ay içinde hamile kalmamalıdır. Bu kilo kaybı döneminde beslenme eksiklikleri olasılığı nedeniyle tavsiye edilmemektedir. Bariatrik cerrahi sonrası 12 ayda, stabil bir kiloya ulaşmalı ve bebeğinize sağlıklı bir hamilelik için yeterli beslenme sağlayabilmelisiniz.

Obezite, infertilitenin en önemli nedenidir. Bariatrik cerrahi geçiren ve obeziteye bağlı infertilite sorunları olan kadınlar, ilk kez yıllarca düzenli olarak yumurtlamaya başlayabilirler. Polikistik over sendromuna (PKOS) sahipseniz, metabolik ve üreme anormallikleriniz ameliyat sonrası çözülebilir ve doğurganlığınız düzelir.

Sağlıklı Bir Hamilelik İçin Neler Yapabilirsiniz?

Sağlıklı seçimler yapmak sağlıklı bir hamileliği destekleyebilir. Sağlıklı beslenmek ve aktif olmak yapabileceğiniz en önemli şeylerden ikisidir.

Obezite ameliyatı geçiren bazı kadınlar, diyetlerinin hamilelik için besin açısından yeterli olmadığından endişelenebilir. Hamilelik sırasında ekstra gereksinim olmadığından, genellikle dengeli ve besleyici diyet iyidir.

Bununla birlikte, bazı kadınlarda hamilelik sırasında sorun yaratan beslenme eksiklikleri vardır. Kilo kaybı ameliyatı, vücudunuzun folik asit, kalsiyum, B12 vitamini ve demir gibi bazı besin maddelerini emmesini zorlaştırabilir.

Siz ve bebeğinizin yeterli besinleri aldığından emin olmak için obezite cerrahisi sonrası düzenli olarak doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.  Obezite cerrahisi sonrası yüzme ve yürüyüş iyi seçimlerdir. Hamile kalmadan önce çok aktif değilseniz, yavaşça daha aktif hale gelmeniz gerekmektedir.

Bariatrik cerrahi geçiren kadınlar, istenen kilo kaybını sağlamak için çok çalıştıkları için hamilelik sırasında kilo alma konusunda endişeli olabilirler. Bu sizi rahatsız ediyorsa, doktorunuzla konuşun.

Obezite Cerrahisi Sonrası Emzirebilir Miyim?

Cerrahi emzirme yeteneğinizi etkilemez. Bu nedenle bebeğinizi emzirebilirsiniz. Vücudunuzda düşük seviyelerde besin veya vitamin varsa, anne sütünüzde de düşük olabilir. Bariatrik cerrahi geçiren birçok kadın hala kilolu veya obezdir ve bu laktojenezi geciktirebilir (süt oluşumu).

Obezite Cerrahisi Bebeğe Etki Eder Mi?

Doktorunuz tarafından tavsiye edilen uygun beslenme ve vitamin / mineral takviyesi sunan bir diyete devam ederseniz, obezite cerrahisi, çocuklarda büyüme veya gelişim sorunlarına neden olmaz.

Bebeğinizin her türlü problemini ortadan kaldırmak ve çocukluk çağı obezitesine maruz kalmamasını sağlamak için sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni önemlidir.

 

Yorum Bırakın

(0 Yorum)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir