Sağlıklı Yaşama Merhaba Deyin!

Adres:

Çamlıtepe Mah, TPAO Bulvarı No:265, 72070 Merkez / Batman

Obezite Bir Hastalık Mıdır?

Obezite Bir Hastalık Mıdır?

Obezite Bir Hastalık Mıdır? Obezite, aşırı yeme ve kendi kendini kontrol yetersizliğinden kaynaklanan kozmetik bir mesele olarak kabul edilmemektedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Ulusal ve Uluslararası tıbbi ve bilimsel toplumlarla birlikte, obeziteyi birçok çevresel ve genetik faktörden kaynaklanan kronik ilerleyici bir  hastalık olarak görüyor. Obezite hastalığı yalnızca ekonomi açısından değil, aynı zamanda bireysel ve toplumsal sağlık, uzun ömür ve psikolojik refah bakımından da aşırı maliyetlidir. Doğası gereği, obezite yaşam boyu sürecek bir muamele ve kontrol gerektirir.

Obez ve aşırı kilolu terimleri bir kişinin kilosunu sağlıklı olarak kabul edilenden daha fazla olduğu zaman tarif etmek için kullanılan terimlerdir, ancak tam olarak aynı şeyi ifade etmemektedirler.

Obezite, tıbbi tedavi için yeni stratejilere ihtiyaç duyan en yaygın, kronik hastalıklardan biridir. Obezite aşırı yağ dokusu olarak tanımlanır. Aşırı yağ dokusunu belirlemek için birkaç farklı yöntem vardır. En yaygın olanı kilo ve boy arasındaki bir orantı olan vücut kitle indeksini (VKİ), dolaylı bir ölçüt olarak değerlendirerek. VKİ 25 ile 29,9 arasındaysa aşırı kilolusunuz demektir. VKİ 30 ya da daha yüksekse obez sayılırsınız. Yağ hücresi bir endokrin hücredir ve yağ dokusu bir endokrin organdır. Bu nedenle, yağ dokusu metabolitleri, sitokinleri, lipitleri ve diğerleri arasında koagülasyon faktörleri de dahil olmak üzere bir dizi ürünü salgılar. Belirgin derecede aşırı yağlanma ya da obezite, dolaşımda olan yağ asitleri ve iltihaplanmanın artmasına neden olur. Bu, insülin direncine yol açabilir ve bu da tip 2 diyabete neden olabilir.

Obezite dünyada artmaya devam eden bir sorun haline gelmiştir. Obeziteye sahip insanlar için, yalnızca yaşam tarzı değişikliklerine dayanan kilo verme işlemi gerçekleştirmek çok zor olabilir ve bunun devam ettirilmesi daha zor olabilir. Obezite tedavileri için ek araştırma ve geliştirme çabalarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Obeziteyi başka hastalıklara neden olan bir hastalık olarak tanımlamak mümkündür. VKİ oranlarına göre obezite şu şekilde tanımlanabilir;

  • VKİ: 25-29,9 – Fazla kilolu
  • VKİ:30-39,9 – Obez
  • VKİ: 40 ve üzeri – Morbid obez

Obezite Ne Kadar Yaygındır?

WHO’ya göre, dünya nüfusunun yüzde 65’i, fazla kilolu ve aşırı şişmanlığın fazla kilolu insanları öldürdüğü ülkelerde yaşıyor. Dünyada yaklaşık 500 milyon yetişkin obeziteden etkileniyor.  Obezite, güçlü bir genetik bileşen içeren çok faktörlü bir hastalıktır. Bir genetik zemin üzerine hareket etmek, yağ birikimi ve kilo artışı sağlayan hormonal, metabolik, psikolojik, kültürel ve davranışsal faktörlerinin bir sonucudur.

Yorum Bırakın

(0 Yorum)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir