Sağlıklı Yaşama Merhaba Deyin!

Adres:

Çamlıtepe Mah, TPAO Bulvarı No:265, 72070 Merkez / Batman

Obezite Hakkında Merak Edilenler ve Obezite Cerrahisinin Faydaları

Obezite Hakkında Merak Edilenler ve Obezite Cerrahisinin Faydaları

Günümüzde her zamankinden çok daha fazla kilolu insan olması değişen hayat şartları, hazır yemek yeme alışkanlıkları, fiziksel aktivite yetersizliği, genetik sebepler veya yanlış beslenmeye bağlı olabilmektedir. Ancak obezite günümüzde önlenebilir ölüm nedenleri arasında bulunmaktadır. Artık sadece yetişkinler değil çocuklar da obezitenin kıskacı altında. Bu durumda obezite ile alakalı merak edilen birçok soru da bulunuyor. İşte o soruların cevapları ;

Obezite Nedir?

Obez insanların sağlıksız ve anormal derecede yüksek vücut yağ yüzdesi var. Araştırmacılar, obeziteyi ölçmek için vücut kütle indeksi (VKİ = kg / m2 cinsinden ağırlık) olarak bilinen bir kişinin ağırlığına ve boyuna dayanan bir formül kullanmaktadırlar. Obezite, VKİ 30’un üstündeki kilolu kişilerde ortaya çıkmaktadır.  Obeziteye neden olan sebepler arasında çok fazla kalorili besin tüketmek ve çok az egzersiz sayılabilir.

Obezite Sağlığımızı Etkiler Mi?

Tabii ki, obezite diyabet, yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığı, vasküler hastalık ve kalp krizi riskini arttırır. Sigara tüketiminden sonra, obezite, önlenebilir erken ölüm nedeni olan ikinci sırada yer alır. Ömrü yaklaşık 10 yıl kısaltır.

Obezite kolon, göğüs, endometriyum, böbrek ve yumurtalık kanserleri gibi kanserlerin %30’unda rol oynar.

Obezite Tedavi Edilebilir Mi?

Obezite hastalığında diyetle ve egzersizle kilo vermek neredeyse imkansızdır. Çok az kilo vermek mümkündür, ancak kişi diyet yapmayı bir kere bıraktığında, bütün kilosu aynı oranda geri döner.  Bu nedenle obezite tedavisinde tek kalıcı çözüm, obezite cerrahisidir.

Obezite Cerrahisi Nedir?

Obezite cerrahisi, kalıcı kilo kaybı sağlamak için tasarlanmış bir ameliyattır. Birden fazla yöntemi bulunmaktadır.

Obezite ameliyatı, sağlığın, refahın, yaşam kalitesinin ve ömrün uzamasının da dahil olduğu kilo kaybının ana hedefine ek olarak birçok fayda sağlayabilir. Bununla birlikte obezite ameliyatı büyük bir ameliyat olsa da faydaları çok fazladır.

Kilo Verme

Ameliyatının birincil yararı kilo vermektir. Ortalama bir bariatrik cerrahi, üç yıldan fazla süre içinde vücut ağırlığında yüzde 50 ile yüzde 70 oranında azalmaya neden olabilir. Cerrahiden sonra kaybedilen kilo miktarı ameliyat türüne, yaşam tarzınıza ve yeme alışkanlıklarına bağlıdır. Genel olarak gastrik bypass hastaları aşırı kilolarının yaklaşık yüzde 70’ini kaybedecek, Sleeve gastrektomi hastaları yaklaşık yüzde 60’ını  kaybedecektir.

Genel Sağlıkta İyileşme

Morbid obezite, sağlığınızın kalitesini etkileyebilir ve birkaç ciddi ve hayatı tehdit eden hastalığa neden olabilir. Bu hastalıklar şunlardır;

  • Tip 2 diyabet
  • Yüksek tansiyon
  • Yüksek kolesterol
  • Uyku apnesi
  • Astım

Obezite ameliyatını takiben sürekli kilo kaybı genellikle bu sağlık sorunlarını iyileştirir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Yemeli?

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Yemeli?

Obezite cerrahisi sonrasında, hastaların yeme alışkanlıkları ve porsiyon boyutları değişecektir. Genellikle obezite cerrahisi sonrası ne yemeli sorusu hastalar tarafından sormaktadır. Bilinmelidir ki obezite ameliyatının uzun süreli başarısı, büyük ölçüde sağlıklı bir beslenme planına bağlı kalmakla ilişkilidir. Obezite cerrahisi midenin küçülmesini sağlar ve bu da daha az yemekle bile doymaya neden olur. Cerrahi sonrası günlük kalori alımı 1000-1200 kcal arasında olmalıdır.

Obezite cerrahisini izleyen ilk birkaç haftada, beslenme düzeni üç ana aşamada ilerleyecektir. Cerrahiden sonraki ilk 4 hafta boyunca kesinlikle katı gıda tüketilmemesi gerekmektedir. Obezite cerrahisi sonrası beslenme düzeni ise şu şekilde olmalıdır:

Aşama 1 – Sıvı Diyet (1. ve 2. hafta)

Ameliyattan hemen sonra, sadece su, çay (bitkisel, meyve,) açık et suyu ve elma suyu gibi sıvı gıdalarla beslenmek gerekmektedir. Protein, kalsiyum ve diğer besin maddelerinin yeterli miktarda alındığından emin olmak önemlidir. Aynı zamanda süt gibi besleyici besinler de tüketilmelidir.  Yoğurt ve yoğurtlu içecekler ve meyve suları ile beslenmek mümkündür.

Aşama 2 – Saf Gıda Diyeti (3. ve 4. hafta)

Bu aşamada beslenme düzenine püre haline getirilmiş ve harmanlanmış gıdaları dahil etmeye başlamak gerekir. Ancak alınacak gıda pürüzsüz ve bebek maması kıvamında olmalıdır. Bu aşamada katı yiyecekleri yemeye çalışmak, mideye baskı uygulayabilir ve zarar verebilir.

Sütlaç, muhallebi, yumuşak pişirilmiş ve harmanlanmış sebzeler, patates püresi ve tahılları denemek mümkündür. Beslenme düzeninin bu aşamasında günde dört ile beş kez küçük porsiyonlar tüketmeyi hedeflemek gerekir. Bir porsiyon yaklaşık 100 g veya beş altı yemek kaşığıdır.

Günde altı ile sekiz bardak su içmek gerekse de her öğünden 30 dakika önce ve sonra sıvı tüketilmemelidir.

Aşama 3 – Yumuşak Gıdalar (5. ve 6. hafta)

Ezilmiş ya da çatalla kesilebilen, yumuşak ve çiğnenmesi kolay yumuşak yiyeceklerden oluşan bir beslenme düzenine bu aşamada geçiş yapılabilir. Bu noktada ince doğranmış et, balık, konserve veya yumuşak meyve, çırpılmış yumurta, pişmiş sebze, pirinç ve makarna tüketilebilir.

Aşama 4 – Normal Diyet (6. haftadan sonra)

Altıncı haftadan sonra, günde üç öğün katı gıdalardan oluşan beslenme düzenine geçiş yapılmasında sakınca yoktur. Bu beslenme düzeni kalıcı olarak devam edecektir. Ancak bu aşamada besinleri yavaş yemek ve iyice çiğnemek önemlidir. Doyduğunuzu hissettiğiniz anca yemek yemeyi bırakmak gerekmektedir. Aşırı veya hızlı yemek yemek kusmaya neden olabilir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Gebelik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Obezite Cerrahisi Sonrası Gebelik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Obezite cerrahisi sonrası ve öncesi gebelikle alakalı birçok merak edilen konu bulunmaktadır. Ancak öncelikle söylemek gerekir ki obezite cerrahisi sonrasın hamilelik çok daha güvenlidir. Ameliyattan sonra anneler hala şişman olsalar bile, sonuçlar ameliyat geçirmeden öncesine göre daha iyidir.

Genellikler kadın hastalar, obezite cerrahisi sonrasında 12 ay içinde hamile kalmamalıdır. Bu kilo kaybı döneminde beslenme eksiklikleri olasılığı nedeniyle tavsiye edilmemektedir. Bariatrik cerrahi sonrası 12 ayda, stabil bir kiloya ulaşmalı ve bebeğinize sağlıklı bir hamilelik için yeterli beslenme sağlayabilmelisiniz.

Obezite, infertilitenin en önemli nedenidir. Bariatrik cerrahi geçiren ve obeziteye bağlı infertilite sorunları olan kadınlar, ilk kez yıllarca düzenli olarak yumurtlamaya başlayabilirler. Polikistik over sendromuna (PKOS) sahipseniz, metabolik ve üreme anormallikleriniz ameliyat sonrası çözülebilir ve doğurganlığınız düzelir.

Sağlıklı Bir Hamilelik İçin Neler Yapabilirsiniz?

Sağlıklı seçimler yapmak sağlıklı bir hamileliği destekleyebilir. Sağlıklı beslenmek ve aktif olmak yapabileceğiniz en önemli şeylerden ikisidir.

Obezite ameliyatı geçiren bazı kadınlar, diyetlerinin hamilelik için besin açısından yeterli olmadığından endişelenebilir. Hamilelik sırasında ekstra gereksinim olmadığından, genellikle dengeli ve besleyici diyet iyidir.

Bununla birlikte, bazı kadınlarda hamilelik sırasında sorun yaratan beslenme eksiklikleri vardır. Kilo kaybı ameliyatı, vücudunuzun folik asit, kalsiyum, B12 vitamini ve demir gibi bazı besin maddelerini emmesini zorlaştırabilir.

Siz ve bebeğinizin yeterli besinleri aldığından emin olmak için obezite cerrahisi sonrası düzenli olarak doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.  Obezite cerrahisi sonrası yüzme ve yürüyüş iyi seçimlerdir. Hamile kalmadan önce çok aktif değilseniz, yavaşça daha aktif hale gelmeniz gerekmektedir.

Bariatrik cerrahi geçiren kadınlar, istenen kilo kaybını sağlamak için çok çalıştıkları için hamilelik sırasında kilo alma konusunda endişeli olabilirler. Bu sizi rahatsız ediyorsa, doktorunuzla konuşun.

Obezite Cerrahisi Sonrası Emzirebilir Miyim?

Cerrahi emzirme yeteneğinizi etkilemez. Bu nedenle bebeğinizi emzirebilirsiniz. Vücudunuzda düşük seviyelerde besin veya vitamin varsa, anne sütünüzde de düşük olabilir. Bariatrik cerrahi geçiren birçok kadın hala kilolu veya obezdir ve bu laktojenezi geciktirebilir (süt oluşumu).

Obezite Cerrahisi Bebeğe Etki Eder Mi?

Doktorunuz tarafından tavsiye edilen uygun beslenme ve vitamin / mineral takviyesi sunan bir diyete devam ederseniz, obezite cerrahisi, çocuklarda büyüme veya gelişim sorunlarına neden olmaz.

Bebeğinizin her türlü problemini ortadan kaldırmak ve çocukluk çağı obezitesine maruz kalmamasını sağlamak için sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni önemlidir.

 

Obezite Bir Hastalık Mıdır?

Obezite Bir Hastalık Mıdır?

Obezite Bir Hastalık Mıdır? Obezite, aşırı yeme ve kendi kendini kontrol yetersizliğinden kaynaklanan kozmetik bir mesele olarak kabul edilmemektedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Ulusal ve Uluslararası tıbbi ve bilimsel toplumlarla birlikte, obeziteyi birçok çevresel ve genetik faktörden kaynaklanan kronik ilerleyici bir  hastalık olarak görüyor. Obezite hastalığı yalnızca ekonomi açısından değil, aynı zamanda bireysel ve toplumsal sağlık, uzun ömür ve psikolojik refah bakımından da aşırı maliyetlidir. Doğası gereği, obezite yaşam boyu sürecek bir muamele ve kontrol gerektirir.

Obez ve aşırı kilolu terimleri bir kişinin kilosunu sağlıklı olarak kabul edilenden daha fazla olduğu zaman tarif etmek için kullanılan terimlerdir, ancak tam olarak aynı şeyi ifade etmemektedirler.

Obezite, tıbbi tedavi için yeni stratejilere ihtiyaç duyan en yaygın, kronik hastalıklardan biridir. Obezite aşırı yağ dokusu olarak tanımlanır. Aşırı yağ dokusunu belirlemek için birkaç farklı yöntem vardır. En yaygın olanı kilo ve boy arasındaki bir orantı olan vücut kitle indeksini (VKİ), dolaylı bir ölçüt olarak değerlendirerek. VKİ 25 ile 29,9 arasındaysa aşırı kilolusunuz demektir. VKİ 30 ya da daha yüksekse obez sayılırsınız. Yağ hücresi bir endokrin hücredir ve yağ dokusu bir endokrin organdır. Bu nedenle, yağ dokusu metabolitleri, sitokinleri, lipitleri ve diğerleri arasında koagülasyon faktörleri de dahil olmak üzere bir dizi ürünü salgılar. Belirgin derecede aşırı yağlanma ya da obezite, dolaşımda olan yağ asitleri ve iltihaplanmanın artmasına neden olur. Bu, insülin direncine yol açabilir ve bu da tip 2 diyabete neden olabilir.

Obezite dünyada artmaya devam eden bir sorun haline gelmiştir. Obeziteye sahip insanlar için, yalnızca yaşam tarzı değişikliklerine dayanan kilo verme işlemi gerçekleştirmek çok zor olabilir ve bunun devam ettirilmesi daha zor olabilir. Obezite tedavileri için ek araştırma ve geliştirme çabalarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Obeziteyi başka hastalıklara neden olan bir hastalık olarak tanımlamak mümkündür. VKİ oranlarına göre obezite şu şekilde tanımlanabilir;

  • VKİ: 25-29,9 – Fazla kilolu
  • VKİ:30-39,9 – Obez
  • VKİ: 40 ve üzeri – Morbid obez

Obezite Ne Kadar Yaygındır?

WHO’ya göre, dünya nüfusunun yüzde 65’i, fazla kilolu ve aşırı şişmanlığın fazla kilolu insanları öldürdüğü ülkelerde yaşıyor. Dünyada yaklaşık 500 milyon yetişkin obeziteden etkileniyor.  Obezite, güçlü bir genetik bileşen içeren çok faktörlü bir hastalıktır. Bir genetik zemin üzerine hareket etmek, yağ birikimi ve kilo artışı sağlayan hormonal, metabolik, psikolojik, kültürel ve davranışsal faktörlerinin bir sonucudur.